Jak začít s kryptoměnami – návod pro začátečníky
Jak začít s kryptoměnami
Když jsem nedávno chtěl nahlídnout do obchodování s Kryproměnami, měl jsem docela problém najít komplexní článek, který by mi pomohl s osvětlením základních pojmů. Článek, kde bych našel soupis všecho, co potřebuji, kde se musím registrovat atd. Tento článek by měl sloužit jako návod, který by měl pomoci nováčkům v začátcích.
V tomto článku se nebudu zabývat vysvětlením, co je to Bitcoin, decentralizace a dalších pojmů, tyto pojmy se budu snažit objasnit v samostatném článku. Účelem je poradit, ukázat, jak a kde kryptoměny nakoupit a jak je mít zabezpečeny. Kryptoměny nejsou pouze bitcoin, ale i další kryptoměny(altcoiny). Pro naše potřeby se ale budeme bavit o bitcoinu.
JAK SI KOUPIT BITCOIN A DALŠÍ KRYPTOMĚNY?
Bitcoiny lze získat několika různými způsoby:
- Přímým nákupem ve směnárně nebo burze – této variantě je věnován můj článek
- Těžba bitcoinu (mining) – to je témá minimálně na samostatný článek
- Prodejem zboží a služeb
Nákup na burze
Na specializovaných burzách se obchoduje nejenom s bitcoiny, v některých je možné koupit a prodat i další alternativní měny – Litecoin, Ethereum..
Registrovat se do burzy může prakticky kdokoliv. K ověření totožnosti je většinou potřeba při registraci zaslat naskenované dokumenty (občanku nebo řidičák, případně pas). Na burzy kam se budeme registrovat my, stačí mobil, případně notebook – viz. dále.
Teprve po verifikaci je možné zaslat na účet burzy peníze, za které chceme kryptoměny nakoupit koupit.
Při výběru peněz z burzy zadáme příkaz k zaslání na vlastní účet. U většiny směnáren trvá výběr USD nebo EUR cca 2-3 pracovní dny.
1 – Kupujeme bitcoin, Ethereum, Litecoin na COINBASE.COM – návod
Nejjednodušší cestou, jak začít s nákupem kryptoměn je směnárna/peněženka Coinbase.com. Jedná se o jednoduchou burzu, kde se vyznáte velmi rychle. Na této burze můžete momentálně zakoupit bitcoin, litecoin, ethereum a bitcoin cash. Už letos by ale měly být přidány další alcoiny. Níže se můžete podívat na registraci krok za krokem. Výhodou je alespoň částečná znalost angličtiny, protože web nenabízí možnost češtiny.
Po vyplnění a potvrzení prvního formuláře (jméno, email a vaše budoucí heslo) obdržíte na email zprávu s potvrzovacím odkazem. Po kliknutí na odkaz se váš účet aktivuje. Následně si vyberete, zda chce vytvořit individuální nebo business účet, a vyplníte váš mobil, na který ihned obdržíte zprávu s potvrzovacím kódem.
Abyste mohli vkládat a vybírat peníze z účtu, musíte účet verifikovat. Při verifikaci vyplníte další osobní údaje (bydliště, narození…) a pomocí webkamery/mobilu nafotíte pas, řidičský průkaz nebo občanský průkaz.
Doporučuji váš účet ještě dodatečně zabezpečit, dvojfázovou autentizaci pomocí aplikace Google Authenticator. Jednoduše is nainstalujete aplikaci do mobilu a před každou transakcí vygeneruje kód, kterým transakci potvrdíte.
Vklady a výběry
Využít můžete SEPA platby nebo platby kartou. U platby kartou je platba připsána velice rychle, na druhou stranu musíte počítat s celkem vysokým poplatkem. Pokud vám nevadí si na připsání platby 3-5 dní počkat, pak raději volte poslání peněz z účtu. V účtu Coinbase máte hned pět peněženek: peněženku pro každou kryptoměnu a peněženku pro měnu účtu (EUR nebo USD).
Nákup a prodej BTC/ETH/LTC a jejich uložení
V záložce DASHBOARD jsou aktuální cenové grafy pro všechny kryptoměny. Pro nákup nebo prodej kryptoměn otevřete záložku BUY/SELL. Pokud chcete kryptoměnu koupit, zvolte panel BUY. Při prodeji naopak zadejte příkaz v panelu SELL. Je to jednoduché, v záložce si vyberete kryptoměnu, se kterou chcete obchodovat. U každé kryptoměny se zobrazuje aktuální směnný kurz. Následně zvolíte platební metodu a částku, kterou chcete koupit/prodat.
Kromě nákupu a prodeje kryptoměn umožňuje Coinbase také uložení kryptoměn v online peněženkách. Lepším řešením ale určitě je vlastní hardwarovou peněženku.
Coinbase poplatky
Standardní nákup nebo prodej 1,49 %, nákupu přes kreditní kartu 3,99 %. Coinbase si účtuje symbolický poplatek také za výběr přes SEPA bankovní převod ve výši 0,15 EUR. Za vklady a za výběry ve virtuálních měnách (např. vklad v bitcoinech) se poplatky neplatí.
Coinbase – klady a zápory
Klady:
- jednoduché rozhraní,
- dvoufázové zabezpečení,
- možnost rychlé platby kartou,
- příznivé jsou také poplatky za SEPA platby,
- kvalitní zabezpečení platformy, která funguje už od roku 2012,
- a 4 měny (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin a Ethereum).
Zápory:
- nutnost verifikace,
- poplatky za vklady, transfery i výběry,
- absence češtiny,
Coinbase je velice oblíbenou platformou celosvětově. Coinbase evidoval přes 300k nových registrací za pouhý jeden den.
ZALOŽIT ÚČET U COINBASE A ZÍSKAT BONUS 10 USD
2 – Kupujeme Bitcoin, Ethereum, Litecoin na COINMATE.IO – návod
Coinmate nabízí tyto možnosti obchodu BTC/CZK a BTC/EUR, ale také LTC/BTC. Registrace je velmi rychlá, i zde musíte účet po registraci verifikovat.
Verifikace má čtyři kroky, ale nám stačí první 2. To nám umožni obchdovat s denním limitem 26000 CZK (respektive 130 tisíc CZK/měsíc). Pokud by vám tyto limity nestačily, můžete projít všechny 4 kroky verifikace.
V prvním kroku se vyplňují osobní údaje, druhým krokem je poté ověření přes video. K tomu budete potřebovat občanský průkaz a počítač s webkamerou nebo mobil s přední kamerou. Při hovoru pak jen nadiktujete požadované osobní údaje (většinou jméno přijmení a číslo občanky) a ukážete občanský průkaz. Zvládnete to i pokud jste slabí v angličtině.
Vklady peněz a poplatky u Coinmate
V případě, že máte účet u FIO banky, tak převod je otázkou okamžiku. Vklad je zdarma, za výběry je fixní poplatek 1 euro.Jsme regisrováni a můžeme poslat peníze (EUR nebo CZK). Ty později směníte za bitcoiny nebo litecoiny. Stejně tak si na účet můžete poslat bitcoiny. Peníze na obchodní účet můžete poslat bankovním převodem nebo pomocí služby Sofort. Platby bankovním převodem je samozřejmě delší a může trvat několik dní.
I zde byste měli využít dvoufázové autentizac, kterou lze aktivovat v záložce Security. I zde využijete Google Authenticator, aplikaci kterou si stáhnete do mobilu a pomocí QR kódu ji propojíte s vaším účtem.
Obchodování
Nyní můžete začít obchodovat. Pro snadný a rychlý nákup/prodej kryptoměn stačí otevřít záložku BUY/SELL. Burza Coinmate rozlišuje dva typy objednávek: Limit a Market. U objednávky Limit si stanovíte cenu a množství kryptoměny, které chcete koupit (Buy) nebo prodat (Sell). Tato nabídka se zařadí do seznamu a čeká, až ji někdo přijme. U druhého typu objednávky (Market) se vyplňuje jen požadované množství. Systém objednávku po odeslání ihned spáruje s nejvýhodnější nabídkou v seznamu.
Coinmate: Klady a zápory
Klady:
- jednoduché i náročnější rozhraní (quick sell x trading),
- dvoufázové zabezpečení,
- rychlé bezplatné převody CZK z FIO banky.
Zápory:
- pouze v angličtině,
- nižší likvidita, což znamená, že počet nabídek na nákup a prodej BTC v systému není tak velký
Pokud vám ale nestačí základní coiny, tedy bitcoin, litecoin a ethereum, pak budete muset jít také na burzu, kde je možnost obchodovat také s dalšími kryptoměnami jako jsou ripple, iota, dash, neo, cardano atd. Pro nákupy těchto altcoinů používám burzu Binance.com a hitbtc.com – tyto 2 burzy pokrývají téměř všechny altcoiny.
3 – Kupujeme Altcoiny na Binance.com
I zde na Binance je registrace velice snadná a rychlá. Zadáte poze email, heslo a znovu heslo pro kontrolu a zadáte „register“.
Na email, který jste zadali vám přijde potvrzující email, který rozkliknete a potvrdíte.
Vyplníte vaše údaje a i zde doporučuji udělat 2 stupňovou autorizaci, která se provádí stejně jako v případě coinbase nebo coinmate.
Pokud jste byli úspěšní můžete přejít rovnou k převodu bitcoinu/etherea, za které zde můžete kupovat další kryptoměny. Stačí kliknout na deposit a následně se vám vygeneruje adresa, na kterou z coinbase nebo coinmate pošlete libovolnou částku v btc/eth.
Jakmile budete mít btc/eth na účtu(převod trvá obvykle několik minut), můžete začít s obchodováním. Je to opravdu jednoduché. V pravo stačí vybrat kryptoměnu (altcoin), který se vám líbí a níže poté v kolonce BUY zadáte, kolik jednotek chcete koupit. Pod kolonkou se vám objeví cena za počet jednotek v btc. Pak již stačí jen potvrdit a je to.
Binance: Klady a zápory
Klady:
- jednoduchá registrace, není potřeba konformovat registraci přes videohovor / skenování dokladů,
- velké množství alcoinů,
- intuitivní a přehledné uživatelské prostředí.
Zápory:
- pouze v angličtině,
Přestože si vystačíte s binance.com, je dobré zmínit také další burzu hitbtc.com. Zde jsou k dispozici další alcoiny, které na binance ještě nejsou zalistovány (zavedeny).
4 – Kupujeme Altcoiny na hitbtc.com
Samotná registrace u HITBTC je opět velice jednoduchá a není potřeba žádného odesilání naskenovaných dokumentů a podobně. Stačí zadat váš email a heslo.
Následně vám na váš email přijde potvrzovací email, který potvrdíte a jste registrováni. Znovu připomínám 2 stupňovou autorizaci, která není nutností, ale vřele ji doporučuji.
Samotné vložení depozitu poté probíhá téměř totožně, jako v případě binance.com – popis výše.
Hitbtc: Klady a zápory
V zásadě se dá řící, že zde platí to stejné jako u binance.com. Binance je ovšem mnohem větší s větší uživatelskou základnou.
Klady:
- jednoduchá registrace, není potřeba konformovat registraci přes videohovor / skenování dokladů,
- velké množství alcoinů,
- intuitivní a přehledné uživatelské prostředí.
Zápory:
- pouze v angličtině,
5 – Jak nakoupené kryptoměny zabezpečit
Pokud už máte nějaké peníze/kryptoměny na burze/směnárně, určitě o ně nechcete přijít. S tím, jak se kryptoměny rozšiřují a jsou v tomto oboru opravdu nemalé peníze, přitahuje tento obor také řadu lidí, kteří by vás rádi o vaše kryptoměny připravili. Ano, mám na mysli haskerské útoky, kterých je celá řada a nejednou se obětí staly samotné směnárny.
Proto je určitě dobré být pozorný a opatrný a v ideálním případě vaše kryptoměny uchovávat v hardwarové peněžence.
Jakou hardwarovou peněženku koupit
Pokud budete chtít mít vaše kryptoměny uloženy skutečně bezpečně, měli byste sáhnout po tzv. hardwarové peněžence. Zde se nejčastěji doporučují tyto 2 peněženky. Produkt českého výrobce Satoshi Labs – Trezor a neméně známá peněženka Ledger Nano S.
Hardwarové peněženky patří do kategorie cold wallet, tedy peněženky bez připojení k internetu. Offline peněženky jsou mimo dosah hackerů a poskytují tak nejbezpečnější způsob uložení kryptoměn.
Já jsem se osobně na základě několika recenzí rozhodl pro Ledger Nano S. Recenzi se budu snaži přidat později. Podívejte se zatím na přehled obou peněženek:
Trezor
Tato peněženka je v prodeji od roku 2014 a jedná se o vůbec první HW peněženku. Jedná se o produkt české společnosti Satoshi Labs. Trezor je kompatibilní s Bitcoinem, Litecoinem, Zcash, Dash, Etehreum, Ethereum Classic a Bitcoin Cash.
Kde a za kolik se dá trezor koupit
Koupit lze z oficiálního webu trezor.io za €89 + €17 za dopravu. Součástí balení je kromě samotné peněženky také USB kabel pro propojení s PC, klíčenka a anglický návod.
Trezor se může pyšnit dobrými recenzemi na internetu. Je zde možnost obnovení dat při ztrátě Trezoru a jeho zabezpečení před zcizením. Nevýhodou je malý displej.
Ledger Nano S
HW peněženku Ledger Nano S můžete koupit přímo od výrobce na oficiálním webu LedgerWallet , kde Ledger Nano S pořídite za €70 (+ €13 za dopravu). Kdy doba dodání je uvedena 3-5 dnů. Já jsem svoji objednávku měl již za 2 dny doma.
Dá se koupit také na Alze, kde je cena této peněženky o něco vyšší, pohybuje kolem 2 tisíc korun. Šel bych znovu do objednávky přimo od výrobce – nižší cena, rychlé dodání a máte jistotu originálu.
S Ledger Nano S určitě neuděláte chybu a nemusíte se bát, že kvůli nízké ceně nedosáhnete vysokého stupně zabezpečení.
Ledger Nano S má skvělé reference a bezkonkurenční poměr cena/výkon. Kromě nízké ceny uživatelé vyzdvihují velké množství podporovaných kryptoměn a malé rozměry.
Ledger Nano S podporuje tyto kryptoměny: Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Zcash (ZEC), Ripple, Dash (DASH), Stratis (STRAT), Komodo (KMD), Ark (ARK), Expanse (EXP), Ubiq (UBQ), Vertcoin (VTC), Viacoin (VIA), Neo (NEO), Stealthcoin (XST), Stellar (XLM), Hcash (HSR), Digibyte (DGB), Qtum (XST)
Pokud máte nějaký dotaz, či připomínku, napiště mi prosím do komentáře.
pokud přemýšlíte o nákupu Litecoinu, doporučuji ho koupit na Coinbase. Rychlé ověření účtu a možnost platby přes kartu. Když se zaregistrujete přes odkaz: https://www.coinbase.com/join/5a018cdaf758e0036a3ac579 dostanete vy i já 10 dollarů převedených na bitcoin při vložení minimálně 100 dollarů.
[…] variantou by tak mohl být spořicí účet pro děti. Pokud ale začnete takový spořicí účet vyhledávat u jednotlivých bank, může […]