Kryptoslovníček – pojmy ze světa kryptoměn od A do Z
Kryptoslovníček – pojmy ze světa kryptoměn od A do Z
Poměrně nový trend kryptoměn přináší také celou řadu pojmů, které nemusí být každému jasné. Proto jsem připravil krátký slovníček pojmů ze světa kryptoměn.
21 000 000 BTC
To číslo znamená, že bude vytěženo pouze 21 milionů BTC?
Po spuštění sítě byla odměna 50 BTC a každé 4 roky se sníží na polovinu. Tak se stalo na konci 2012 a odměna za nalezení bloku je nyní 25BTC, za 4 roky bude opět snížena na 12.5BTC a bude se dělit do doby, až nebude odměna žádná.
ASIC
Je zkratka pro “Application Specific Integrated Circuit”. Většinou, v porovnávaní s GPU, jsou speciálně vytvořené pro “těžbu” a nabízí významnou úsporu energie.
Bitcoin
Bitcoin je první decentralizovaná, open source kryptoměna, která funguje na principu globální peer to peer síti, bez potřeby zprostředkovatelů a centralizovaného emitenta.
Bitcoin adresa
Bitcoinová adresa je unikátní identifikátor, který vám umožní přijímat Bitcoiny. Konkrétně je to řetězec 34 znaků. Nemusíte si samozřejmě takovou spoustu znaků pamatovat, každá peněženka má adresář, kde si k dané adrese připíšete jméno, například Bitcoinman bude znamenat adresu. Před odesláním jakékoli transakce si adresu příjemce pečlivě zkontrolujte – transakce jsou totiž nevratné.
Blok
Bloky jsou balíčky dat, které přenáší permanentně zaznamenaná data na síti blockchain. Blockchain je jak název napovídá je složen jako řetěz z jednotlivých bloků. Jeden blok obsahuje potvrzené a nepotvrzené (čekající) transakce. Nový blok je vygenerován průměrně jednou za 10 minut.
Blockchain
Blockchain je veřejný záznam všechn uskutečněných transakcí v chronologickém pořádku. Blockchain má stažený každý uživatel sítě Bitcoin. Všichni tedy ví, kolik jaká adresa vlastní Bitcoinů.
Block Explorer
Block explorer je to online nástroj na prohlížení transakcí na blockchainu. Poskytují užitečné informace jako hash rate sítě a růst transakcí.
Blok geneze
Úplně první blok blockchainu.
BTC
BTC je kód měny Bitcoin.
Výška bloku
Jedná se o počet bloků připojených na blockchainu.
Odměna bloku
Odměna za verifikaci transakce.Verifikace transakcí na blockchainu generuje nové tokeny, a miner je odměněn částí výdělku.
Potvrzení
Úspěšné hashování transakce a přidání do blockchainu.
Consensus – Souhlas
Souhlas je dosažen když se všichni účastníci sítě shodnou na validitě transakcí. Tím zaručí, že je každá účetní kniha přesnou kopií těch ostatních.
Kryptoměna
Digitální měna je taková, která neexistuje fyzicky, pouze v elektronické podobě. Kryptoměna je založena především na principu decentralizace. Nelze ji tedy kontrolovat žádnou institucí, ale přesto je maximálně transparentní, veškeré transakce jsou totiž viditelné v databázi Blackchain.
Kryptografická hašovací funkce
Kryptografické haše produkují jedinečnou hašovou hodnotu (mají stejné velikosti) z libovolného vstupu transakce. SHA-256 algoritmus je jedním z příkladů.
DAO
Neboli Decentralizované Autonomnní Organizace si můžete představit jako korporace, které “běží” bez jakéhokoliv lidského zásahu a veškerá kontrola spočívá v dodržování neporušitelných pravidel obchodu.
Distribuovaná “účetní kniha”
Distribuované účetní knihy jsou specifické tím, že jsou data ukládána napříč sítí decentralizovaných uzlů. Nemusí mít vlastní měnu a může mít omezená práva či být soukromá.
Distribuovaná síť
Jedná se o typ sítě, kde jsou výpočetní výkon a data rozprostřená mezi uzly.
Obtížnost
Odráží jak snadno se data blok informací transakce úspěšně vytěží.
Digitální podpis
Digitání kód generovaný šifrováním veřejného klíče, který je připojen k elektronicky přenosnému dokumentu pro verifikaci jeho obsahu a identity odesílatele.
Dvojité výdaje
Dvojité výdaje nastanou, když je částka vynaložená více než jednou.
Ethereum
Ethereum je na blockchainu – založená decentralizovaná platforma pro aplikace, která “rozbíhá” smart kontrakty, a slouží především k řešení problémů sdružených s cenzurou, podvody a zásahy třetích stran.
EVM
Ethereum Virtual Machine je Turnigův úplný virtuální stroj, který umožňuje komukoliv spustit libovolný EVM bajtový kód. Každý uzel Etherea běží na EVM a stará se o consensus blockchainu.
Fork-Větvení
Větvení vytváří alternativní verze blockchainu. Verze běží současně na odlišných částech sítě.
Hard Fork
Je to druh forku, který učiní předchozí neplatné transakce platnými a naopak. Tento typ forku vyžaduje, aby se všechny uzly a uživatelé upgradovali na poslední verzi softwarového protokolu.
Haš
Výsledek hašovací funkce. Využíván k potvrzování transakcí.
Hašová míra
Míra výkonu pro těžební zažízení je vyjádřená hašemi za sekundu.
Hybrid PoS/PoW
Hybrid PoS/PoW umožňuje využívat jako algoritmus distribuce consensu oba Proof of Stake I Proof of Work. V této metodě lze dosáhnout rovnováhy mezi “těžaři” a voliči (držiteli) a vytvořit systém správy založený na komunitní správě.
Těžba – Mining
Těžba (mining) Bitcoinů je proces, kdy počítačový hardware provádí matematické výpočty a potvrzuje transakce v Bitcoin síti. Jako odměna za službu síti je minerovi přiznána odměna 25BTC + transakční poplatky všech potvrzených transakcí, ovšem za předpokladu, že vytvoří nový book. Těžba Bitcoinů je výpočetně náročná operace, platí, že čím větší výpočetní kapacitu vlastníte, tím je pravděpodobnější, že vytvoříte nový blok a získáte odměnu.
Multi-podpis
Adresa mutli-podpisu poskytuje přidanou vrstvu bezpečnosti tím, že vyžaduje více než jeden klíč k autorizaci transakce.
Uzel
Kopie “účetní knihy” provozované účastníky blockchainové sítě.
Věštba (Oracles)
Věštby fungují jako “most” mezi reálným světem a blockchainem, tím že poskytují data smart kontraktům.
Peer to Peer
Peer to Peer (P2P) odkazuje na decentralizované interakce mezi dvěma stranami (či více) ve vysoce propojené síti. Účastníci P2P sítě komunikují přímo mezi sebou přes jeden zpřostředkující bod. Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé). Opakem je klient-server, ve které jednotliví klienti komunikují vždy s centrálním serverem či servery, prostřednictvím kterého i komunikují s jinými klienty, pokud je to potřeba. Čistá P2P architektura vůbec pojem server nezná, všechny uzly sítě jsou si rovnocenné (a působí současně jako klienti i servery pro jiné klienty). V praxi se však často pro zjednodušení návrhu v protokolu objevují specializované servery, které ovšem slouží pouze pro počáteční navázání komunikace, „seznámení“ klientů navzájem, popř. jako proxy server v případě, že spolu z nějakého důvodu nemohou koncové uzly komunikovat přímo.
Veřejná adresa
Veřejná adresa je kryptografický haš veřejného klíče. Narozdíl od privátních klíčů může být kdekoliv zveřejněna.
Pool (bitcoin pool)
Pooly = bazény. Tam počítají stovky členů dohromady a jakmile je třeba jednou za 2-3 hodiny nalezen blok, rozdělí si odměnu (25BTC) mezi sebe podle toho, kdo kolik vypočítal. Takže jako miner v poolu dostanete třeba jenom 0.05 BTC denně, ale zato pravidelně. Jako jednotlivec se vyplatí těžit pouze v poolu.
Privátní klíč
Privátní klíč je řetězec dat, který vám umožní přístup k tokenům specifické peněženky. V podstatě slouží jako heslo, které vlastník adresy skryje před ostatními.
Proof of Stake – Doklad o vkladu
Algoritmus distribuce consensu, který odměňuje na základě počtu mincí, které držíte. Čím více investujete do měny, tím více Vám tento protokol těžbou vynáší.
Proof of Work – Důkaz práce
Algoritmus distribuce consensu, který vyžaduje aktivní těžbu data bloků, většinou vyžaduje investici do elektřiny. Čím více “práce” děláte, tím více výpočetního výkonu přinášíte a tím více mincí dostanete.
Satoshi
Satoshi je nejmenší možná jednotka Bitcoinu. Každý bitcoin lze dělit až na 8 desetinných míst, 1 satoshi = 0.00000001 BTC
Scrypt
Scrypt je typ kryptografického algoritmu a je využívaný Litecoinem. V porovnání s SHA-256 je rychlejší a nevyžaduje tolik výpočetního výkonu.
SHA-256
SHA-256 je kryptograficky algoritmus používaný krytpoměnami jako je např Bitcoin. Nicméně, využívá hodně výpočetního výkonu a času. Těžaři jsou nuceni vytvářet “mining pools” aby zachytili výdělky.
Smart kontrakty
Smart kontrakty kódují pravidla obchodu z programovatelného jazyka do blockchainu a jsou vynuceny účastníky sítě.
Soft Fork
Soft fork se od hard forku liší pouze tím, že předchozí platné transakce jsou zneplatněny. Soft fork je vlastně zpětně kompatabilní, protože staré uzly považují nový blok za platný. Tento typ forku vyžaduje, aby většina “těžařů” upgradovala (aby se změna prosadila) zatímco hard fork vyžaduje, aby se všechny uzly shodli na nové verzi.
Solidity
Solidity je programovací jazyk Etherea pro vývoj smart kontaktů.
Testnet
Testovací blockchain užívaný vývojáři, aby předešli zbytečným útratám prostředků na hlavním chainu.
Blok transakce
Soubor transakcí sdružený do bloku, který může být zahašovaný a přidaný do blockchainu.
Poplatek za transakci
Všechny transakce kryptoměn zahrnují malý poplatek. Tyto poplatky za transakce jdou “těžařům”, kteří pomáhají transakce zpracovat.
Turingovská úplnost
Turingovsky úplný stroj je schopný vykonat výpočty, které zvládne jakýkoliv jiný programovatelný počítač. (Má stejnou výpočetní sílu jako Turingův stroj) Příkladem je např EVM.
Peněženka
Soubor, který udržuje privátní klíč. Většinou obsahuje softwarový klient, který umožňuje prohlížet a vytvářet transakce na specifickém blockchainu pro který byla peněženka navržená. Bezpečnější formou jsou HW peněženky.
[…] s Kryproměnami, měl jsem docela problém najít komplexní článek, který by mi pomohl s osvětlením základních pojmů. Článek, kde bych našel soupis všecho, co potřebuji, kde se musím registrovat atd. Tento […]
[…] Kde mám uchovávat bitcoiny pro maximální bezpečnost? – Vyplatí se HW peněženka? – Pokud si koupím Ledger […]
[…] je ale potřeba se dívat na využití blockchainu jako na technologii budoucnosti. Nejde pouze o funkci měny. Celá myšlenka decentralizace a její […]