Ledger Nano S recenze a návod

Ledger Nano S recenze a návod

Tento článek by měl odpovědět na minimálně následující otázky:

– Kde mám uchovávat bitcoiny pro maximální bezpečnost?
– Vyplatí se HW peněženka?
– Pokud si koupím Ledger Nano S, budu ji umět použít?
– Proč nemohu nechat své kryptoměny ve směnárně?
To jsou jen některé z mnoha otázek, které si klademe při rozhodování o nákupu hardwarové peněženky. Alespoň takové otázky jsem si kladl já, protože se mi nechtělo dávat 70EUR za HW peněženku jen proto, že někdo řekl, že se to hodí..

Ale předtím ještě …

Vždy jsem měl rád myšlenku decentralizace, která za bitcoinem stojí, ale nikdy jsem o investici do bitcoinu neuvažoval. Vlastně až po několika letech jsem se rozhodl koupit svůj první bitcoin. Ai nemusím zmiňovat, že za to, co koupím dnes, bych měl pár let zpět mnohem větší balík. Ze začátku jsem vše držel na burze, ale později s přibývajícími případy zneužití jsem si uvědomil, že to asi není nejlepší nápad.

V té době jsem začal používat MyCelium mobile wallet , ale všichni víme, jak je jednoduché hacknout mobilní telefon. Bylo mi jasné, že není úplně štastné držet vše v mobilní SW peněžence. Poté jsem objevil papírovou peněženku, která se jevila jako lepší řešení, ale úplně spokojen jsem ani tak nebyl.

Poté co jsem strávil několik večerů studiem informací o nejlepším způsobu, jak kryptoměny uchovávat, objevil jsem jednoduchou HW peněženku Ledger Nano S.

Na základě recenzí, které jsem přečetl, se Ledger jevil solidně a s tím, že jsem držel kryptoměny v hodnotě 3tis. USD se ani investice 70EUR nejevila jako příliš velká.

Ledger Nano S jsem si objednal přímo od výrobce na jejich stránkách, z těchto důvodů:

 • lepší cena než u nás (nyní poštovné do Česka zdarma)
 • ověřený prodejce ( četl jsem případy hacknutí – nemusí být pravda, ale proč to riskovat
 • dostupnost – momentálně čekačka na Alze více než měsíc

Koupil bych rozhodně zase, jsem od přírody nedůvěřivý a to, že mám HW peněženku mi dává klid, protože z držení kryptoměn na burze/směnárně jsem byl už dost nervózní.

Něco málo o Ledger Nano S

Takže co je tak speciálního na Ledgeru Nano S?

tady je pár bodů:

 • Neslouží pouze pro bitcoin a pár základních kryptoměn, jako konkurence. Ledger Nano S zatím podporuje tyto kryptoměnyBitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Zcash (ZEC), Ripple, Dash (DASH), Stratis (STRAT), Komodo (KMD), Ark (ARK), Expanse (EXP), Ubiq (UBQ), Vertcoin (VTC), Viacoin (VIA), Neo (NEO), Stealthcoin (XST), Stellar (XLM), Hcash (HSR), Digibyte (DGB), Qtum (XST)
 • Můžete do peněženky vložit všechny kryptoměny, které potom budete mít na jednom místě. Dobré je, že můžete uschovat i kryptoměny dalších lidí, já mám ve svém Ledgeru i coiny svých dětí.
 • Ledger je kompatibilní s Windows, Mac, Linuxem a Chrome OS. Můžete ho spojit také s Androidem.
 • Bitcoiny můžete přijímat, i když budete offline – není nutné mít Ledger připojen.

Někoho by dále mohlo zajímat:

 • můžete uchovávat někonečně mnoho coinů
 • při updatu peneženky nemusíte coiny nikam přesouvat. Po updatu budou coiny automaticky k dispozici
 • Ledger Nano S pracuje s Windows, Linuxem, Mac i androidem

Ledger Nano S – obsah balení

Ledger Nano S je dodáván v hezkém balení a obsahuje toto:

 • Ledger Nano S
 • 1 micro-USB kabel
 • šňůrku na krk
 • přívěšek na klíče
 • List pro zapsání seed key slov (slova, která potřebujete uchovat pro případ odcizení, ztráty, poškození nebo zapomenutí PIN kódu

Ledger Nano S a bezpečnost

ok, pár slov o zabezpečení této HW peněženky.

Jak Ledger Nano S zaručuje bezpečnost?

Váš počítač, stejně jako telefon, může být napaden hackery docela snadno..

Když pracujeme s peněženkou, je potřeba si dobře uschovat tzv. seed key nebo také recovery phase. Pokud jsou tato slova zobrazena na mobilu nebo monitoru, je zde riziko zneužití.

Při použití Ledgeru Nano S jsou tato seed key slova zobrazeny na OLED displeji. Důležité je si tato slova zapsat nebo zapamatovat. Jedná se o 24 anglických slov.

PIN Code

Ledger Nano S také pracuje s PIN kódem, který si volíte při prvním zapnutí vašeho Ledgeru. Jedná se o 4 místný kód, který budete zadávat při každém zapnutí.

První zapnutí a nastavení

Nastavení Ledgeru je vcelku jednoduché. Nejprve spojíte počítač kablíkem a budete vyzváni, abyste si zvolili PIN. Jakmile Zvolíte pin, potvrdíte současným stiskem obou tlačítek.

V dalším kroku budete vyzváni, abyste si zaznamenali 24 slov (seed key). K tomu je v balení kartička, kterou si poté pečlivě uschovejte.

Poté se vás Ledger zeptá na dvě náhodná slova, které musíte zadat k plné aktivaci peněženky.

Nyní můžete přijímat bitcoiny.

v tomto krátkém videu semůžete podívat, jak se s Ledgerem pracuje.Jak zapsat seed key slova, jak se spojit s Androidem, jak odeslat/přijmout coiny a další… Video je angličtině, ale pro ty, kteří anglicky neumí, to určitě nebude problém. Je to opravdu jednoduché.

Když odesíláte kryptoměny, musíte transakci potvrdit přímo na vašem Ledgeru, bez potvrzení nic neodešlěte. I to přispívá k bezpečnosti.

Několik důležitých informací před objednáním Ledger Nano S:

 • Díky vysoké poptávce nemusí být možná okamžitá expedice, na Alze byla čekačka 2 měsíce
 • Objednávejte pouze od výrobce / oficiálního distributora
 • Ledger nabízí Ledger Nano S and the Ledger Blue, skvělé jsou obě, ale pokud hledáte něco malého za rozumnou cenu, myslím, že vám postačí Ledger Nano S

Ideální je objednat rovnou 2, pokud třeba hodně cestujete a chcete jednu záložní. Není to ale potřeba, protože i kdy se vám poškodí nebo Ledger ztratíte, můžete objednat nový a pomocí see key slov obnovit data z poškozené/ztracené peněženky.

Osobně používám Ledger Nano S asi 10 měsíců a rozhodně doporučuji. Za 70 EUR budete mít vaše kryptoměny v bezpečí a to za to stojí.

Ledger Nano S – klady a zápory

Plusy

 
 • nejlevnější HW peněženka s displejem
 • pošta zdarma do CZ
 • široká podpora kryproměn
 • jednoduché nastavení a ovládání
 • obnova v případě ztráty nebo poškození
 • kompaktní rozměry

Mínusy

 
 • pro zapnutí musí být spojeno s počítačem

PŘEJÍT NA STRÁNKU VÝROBCE

Ledger Nano S – otázky a odpovědi

Q.Co se stane, když Ledger Nano S ztratím?

A: Můžete si jednoduše koupit novou peněženku a přes „restore“ za použití seed key slov obnovit vše, co jste měli ve vaši původní peněžence

Q. Pokud Ledger Nano S bude podporovat nové kryptoměny, musím kupovat novou peněženku?

A. Ne, stačí udělat update. Na postup se můžete podívat ve videu výše.

Q. Kolik kryptoměn podporuje Ledger Nano S?

A. Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Zcash (ZEC), Ripple, Dash (DASH), Stratis (STRAT), Komodo (KMD), Ark (ARK), Expanse (EXP), Ubiq (UBQ), Vertcoin (VTC), Viacoin (VIA), Neo (NEO), Stealthcoin (XST), Stellar (XLM), Hcash (HSR), Digibyte (DGB), Qtum (XST)

Q. Co dělat v případě ztráty PINu?

A. Pokud zadáte 3x špatný PIN, budete vyzvání k obnově prostřednictvím seed key slov – nedoporučuje se mít tato slova poblíž peněženky pro případ odcizení nebo ztráty.

Q. Ledger Nano S nebo Ledger Blue: který Ledger koupit?

A. Ledger Blue je novější variantou Ledgeru Nano S. Využívá bluetoth a je výrazně dražší. Ledger blue nemám, ale přátelé, kteří ho mají zatím nenašli nic, co by jim vadilo.

Ledger Nano S recenze – vyplatí se koupit?

Určitě ano. Pokud máte v kryptoměnách více peněz a chce mít klidný spánek, určitě se vyplatí obětovat několik desítek EUR a HW peněženku koupit.

Pokud jste již rozhodnutí, že do HW peněženky půjdete, pak určitě Ledger Nano S bude nejlepší volbou.

Máte již Ledger Nano S? Jste spokojeni nebo jste našli nějaké slabiny? Napiště do komentáře, ať pomůžeme nováčkům ve světě kryptoměn.

PŘEJÍT NA STRÁNKU VÝROBCE

5/5 - (10 votes)

2 comments

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top