Padá Bitcoin – něco si přej

A je to tady, konec kryptoměn. Bitcoinová bublina praskla. Obyčejná pyramida,.. To vše a mnoho dalšího jsem se v tomto týdnu dočetl o Bitcoinu.

V kryptoměnách se pohybuji relativně krátce, takže bych se nazval „kryptologem“ amatérem (i když co si budem povídat, celý kryptosvět je relativně mladá záležitost). Za tu krátkou dobu jsem si nemohl nevšimnout opakujících se trendů, poklesů a růstů.

Buďme konkrétní a pojďme se podívat na leden. Pokud se ve světe kryptoměn pohybujete déle než pár měsíců, už dále číst nemusíte, protože víte stejně dobře jako já, že lednové výprodeje se pravidelně opakují a podobné nadpisy, jako jsem uvedl na začátku článku se každoročně opakují. Přes avizované praskání bublin jsme ale rok co rok svědky obrovského nárustu kryptotrhu a ukazuje se, že lednové korekce jsou spíše prospěšné.

No podívejte se sami..

Mám strach

nebojím se, ale o hodnotu bitcoinu. Nemusím být Nostradamus, abych předpověděl, že ta půjde po korekci výše než před ní. Mám strach, že nestihnu levně nakoupit. To co se děje v těchto dnech je Black Friday povýšený minimálně na druhou. Na tak levné coiny se zase dlouho nepodíváme, jestli vůbec někdy.

Tohle je bohužel období, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou (berte s rezervou). Mám na mysli aplikaci a dodržování základního pravidla – investuj jen tolik, kolik jsi ochoten postrádat. Dodržení tohoto pravidla vám pomůže nejen v případě, že by se skutečně něco posralo – například celosvětový BAN (i když to se nikdy nestane, nebo jste viděli, že by se všechny státy světa někdy na něčem domluvily?), ale hlavně vám nedodržení tohoto pravidla neumožní držet chladnou hlavu, kterou pro trading potřebujete. Vaše rozhodnutí nebudou racionální, pokud vám bude hrozit ztráta všeho, co máte, nebo hůře, toho, co jste si půjčili. Četl jsem nejeden případ, kdy při boomu v Americe si lidé nabrali půjčky, nakoupili BTC za cenu 18 000 USD/BTC a při prosincovém propadu prodávali s velkou ztrátou, aby dle nich něco zachránili.

BITCOIN – startovní balíček

Pamatujte
Nikdy nejste ve ztrátě ani v zisku, dokud kryptoměny neprodáte.

Mám spoustu známých, kteří panikaří i při malém poklesu, takovým lidem radím buď do kryptosvěta nevstupovat, nebo alespoň nesledovat portfolium 100x denně.

Poznáváte se ? 🙂

Prostě hoďte kryptoměny do peněženky HODL a relax.

Pocity a přesvědčení mnohých myslím hezky vyjadřuje tento graf.

Proč mi leden krade bitcoiny?

ok, pojďme se podívat na důvody lednového propadu. Jestli jste dočetli až sem, určitě jste pochopili, že nejsem žádný odborník, to mi ale nebrání zkusit vysypat zde několik důvodů, které myslím stojí za lednovým propadem:

  • Čínský nový rok – kdo z vás v Asii byl, nebo tam má známé, určitě ví, že oslava Nového roku tady u nás a v Číně se vůbec nedá srovnat. Zatímco tady to zvládnem s prskavkou a becherovkou, v Číně se jedná o skutečný vrchol roku – do kupování drahých dárků se pouštějí i ti, co toho sami moc nemají a ti, co na to mají, pouští peníze proudem. Na této akci tam kluci opravdu nešetří a nějak to financovat musí. Recept je jednoduchý, vyndat zisky z krypta do FIATu a pustit žilou.
  • korekce – nejen a krypto trhu logická a běžná věc – opět stačí se stačí podívat leden loni, předloni,..

Kromě těchto důvodů jsou zde další:

  • Čínský BAN – nejen tam se snaží různě zakazovat, potlačovat, omezovat obchodování a těžbu – zatím se jim spíše ale daří, tak jako v jiných zemích, kde to zkouší = nijak. Regulovat decentralizované měny není tak úplně jednoduché. Každopádně to vyvolává FUD (Fear, Uncertainty, and Doubt), což někomu zcela jistě může nahrávat. Tohoto nástroje se využívá již dlouho například v komoditním obchodování. Cíl je jasný, vyvolat paniku na thu s cílem následně levně nakoupit po poklesu ceny.

  • Nedostupné burzy / omezené registrace – určitě jste slyšeli o Krakenu a 3 dny nedostupném webu. To samotnému obchodování moc nepomůže, zvláště v době, kdy jsou transakce jedny z nejvyších z celého roku. Binance – dočasně pozastavené registrace. Bittrex – pozastavené registrace. Lidé chtějí sypat, ale nemohou…

Myslím, že snahy o regulaci budou sílit. Je to logické. Pokud lidé přelívají peníze z FIATu do kryptoměn, nelíbí se to bankám, ani státům – neví, kde má kdo peníze. Složitější to může být s daněním atd.

Každopádně je ale potřeba se dívat na využití blockchainu jako na technologii budoucnosti. Nejde pouze o funkci měny. Celá myšlenka decentralizace a její využití je skvělá.

Závěrem

Takže závěrem. Myslím si, že hodnoty bitcoinu a dalších coinů se nevrátí na původní hodnoty, ale půjdou ještě výše. Otázkou je, kam nyní půjde cena BTC, jestli už vidíme dno při 10 000 USD, kde je silný support, nebo se podíváme na 8000USD, či dokonce 5500 USD. 

A ještě zopakuji 2 rady závěrem:

  • Investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit
  • Nakupujte , když jsou ceny dole a prodávejte, když jsou ceny nahoře – říkáte si, že to je snad jasné, ale kdo z nás nenaskočil někdy na FOMO (fear of missing out)

Zkrátka dělejte tak, ať si brzy můžete koupit Lambo, pokud ho ještě nemáte 🙂

Pokud máte nějaký jiný názor, tip, cokoliv, napiště mi prosím!

4.7/5 - (24 votes)

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top